Číslo 12
JAZYK | JESEŇ 2021
ÚVODNÍK: ZUZANA FAJTA
Jeden z prvých momentov po emigrácii do západného Nemecka sa mi vynára v pamäti, ako asi najvýraznejšia spomienka na moje detstvo. Rodičia ma prvý raz odniesli do škôlky a všetko bolo nové a nepoznané. Mala som iba tri roky, ale zmeny som ako každé dieťa cítila veľmi intenzívne. Dovtedy som nemčinu nikdy nepoužívala, neučila som sa ju, preto neviem, kde sa to vo mne vzalo. Vychovávateľke v škôlke som sa pozdravila: Guten Tag! Ako nič. Za krátky čas sa nemčina stala mojím prvým jazykom. A v škôlke, kde bolo hneď niekoľko detí iných národností, som sa zaradom naučila ďalšie jazyky. Postupne som ich síce takmer všetky zabudla, ale stopa po nich ostala.
Ani dnes by som sa bez jazyka nezaobišla. Nečítali by ste bez neho ani magazín, čo by bola neuveriteľná škoda. Ako sme sa teda popasovali s jazykovou témou v dvanástom čísle nášho časopisu? Štyri tipy nám dala Zuzana A. Ferusová – a výber nebol vôbec náhodný, pretože práve ona má na starosti korektúru Nádvorie magazínu. Tibor Lachkovič z programu Nádvorie Kampus a Coworking nám prezradil nielen o svoje profesijnej ceste, ale aj o tom, že rád rozpráva. Ako „hacknúť“ jazyk prezradil romanista Bohdan Ulašin a o férovom prístupe k nemu sa rozpovedala autorka učebnice rómčiny pre deti Júlia Choleva. O príjemnej chuti kávy a jej cesty do našich hrnčekov sa dozviete v reportáži zo slovenských pražiarní. Komunikačné problémy rozväzuje článok o súhlase a pokiaľ máte pocit, že vám vaša mačka nerozumie, vedzte, že v tom nie ste sami. A možno je to aj vzájomné! Prihovárať sa však vieme aj bez slov – čo-to o tom vie aj grafický dizajnér Jakub Lysý alebo graffiti umelci z ulice. Pokiaľ sa radi zamýšľate nad pôvodom vecí, pozrite sa spolu s nami na nadávky. Ich vznik je často viac než zaujímavý. A nezabudnite ani na rozhovor z Kumštu – tentokrát s fotografkou Emou Lančaričovou.
Dvanáste jazykové číslo teda opäť stojí za to. Užite si nielen zaujímavé texty, ale aj ilustrácie od Júlie Chomovej, ktorá dala tvár jesennému výtlačku.