Zeleninový Trh

Miesta Trnavy.

 
 
 
Text: Miroslava Hlinčíková, Foto: Peter Lančarič
Blog_Hero_TRH.jpg
 

Ľudí trhy priťahujú. Je to živé „bzučiace“ miesto plné vzájomných rozhovorov, pozdravov, úsmevov a dobrých nákupov priamo od výrobcov či pestovateľov. Trhy sú spojené viac či menej s každým mestom, no s Trnavou možno predsa ešte o trošku viac. O bohatej histórii trhov, rínkov a jarmokov napísala krásne blogy plné fotiek Simona Jurčová. A o trhovej minulosti nášho mesta napovedá aj jeho starý maďarský názov súvisiaci so sobotným trhom – Nagyszombat.

 
 

 Pre Trnavu je typický septembrový jarmok, obľúbenými sa však stali i vianočné trhy, kvetinový Májový kvet, blšie trhy alebo Trnavský rínek na Kapitulskej ulici. Ale naozaj pravidelne, každý týždeň sa opakujúci trh, je len zeleninový rínek. Koná sa každý týždeň od utorka do soboty, pričom hlavnými dňami predaja, keď tu nájdete najviac predajcov a najširší sortiment, sú piatok a sobota od skorého rána do poobedia. Trh sa nachádza v rámci oploteného areálu zimného štadióna na sídlisku Družba a vďaka tejto polohe nie je ani ďaleko od centra mesta. Tradičný zeleninový trh zmenil v rámci Trnavy viaceré miesta – pôvodne boli trhy v centre mesta, na Trojičnom námestí. Moji rodičia si ho zase ako deti pamätajú na Paulínskej ulici, kam chodili predávať prebytky zo záhrad. Neskôr (približne v 70. rokoch) sa rínek presunul k parným kúpeľom na Kollárovu ulicu a už dlhší čas sídli práve pri štadióne. A možno sa jeho miesto zmení opäť. V súčasnosti mesto totiž uvažuje nad jeho návratom do centra, jeho konkrétna podoba a miesto však ešte nie sú jasné.

 

Aj keď samotnému priestoru vonkajšieho areálu zimného štadióna chýba genius loci, ako miesto trhu funguje dobre. Je v blízkosti sídliska – teda ľudí, má dostatok kovových stánkov (128 predajných miest), praktické uličky a ľudia sú naň naučení. V princípe by si každé väčšie sídlisko či časť mesta zaslúžilo aspoň menší zeleninový trh, keďže je to pravidelné miesto a príležitosť na stretnutia a rozhovory. Svedčať mu to však určite bude i na niektorom z námestí či širších ulíc centra.

 

Na zeleninovom rínku to nie je iba o nákupe lokálnej zeleniny, ovocia, priesad alebo kvetov. Predovšetkým tam môžete nakúpiť priamo od samotných pestovateľov – ľudí, ktorí zeleninu či ovocie sami dopestovali, obrali a priviezli. A to je naozaj veľká pridaná hodnota. Pri kupovaní sa vždy k tomu pridá ešte pár milých slov, debata o pestovaní tej-ktorej kvetiny alebo priesady, alebo sa dozviete recept na dobrý čerešňový koláč. Ľudia majú aj svoje spôsoby, ako na rínku nakupujú a čas, kedy prichádzajú (v skoré ráno či neskôr pred obedom). Niektorí obehnú trh najskôr celý, pričom hľadajú tie najchutnejšie kúsky alebo najnižšie ceny. Iní majú už svojich overených stánkarov a k ich predajným miestam sa zakaždým vracajú.

 

Trh je miestom, kde to žije – stretne sa tu vždy veľa ľudí, čo ich podnecuje ku vzájomnej komunikácii, spontánnym a neočakávaným stretnutiam a príjemne strávenému času. Nie je to iba nákup. Aj paradajky, papriky, voňavé melóny alebo marhule chutia inak, ak viete, že ste ich kúpili lokálne, podporili tým pestovateľov, dali ste si krátku prechádzku a ešte aj príjemne pokonverzovali. Tak čo robíte ďalšiu sobotu? Vidíme sa na rínku!

 
 

***

 

Vyšlo v čísle: 11 | Leto 2021 >


Všetky čísla: O Magazíne >


Next
Next

SOCHY