Jakub Lysý

Systém je to, čo ma baví.

 
 
 
Text: Zuzana Fajta, foto:JAKUB LYSÝ
 

Keď sme sa stretli pri prvej spolupráci v roku 2016, bolo Hungry veľmi mladým štúdiom. Tvorcom v ňom však nechýbala dávka talentu a niečo špeciálne. Okrem Jakuba Lysého v Hungry nájdete aj Ester Nemcovú. Dnes majú za sebou množstvo klientov a aj vydarených prác či identít. V roku 2020 začali spoluprácu aj s Nádvorím, no a odvtedy majú pod palcom jeho identitu. Pre mňa i Nádvorie veľmi dôležitý vizuálny jazyk sa tak opäť stal výsledkom nielen plodnej profesionálnej kolaborácie, ale aj priateľstva. A to je vždy príjemné.

 
 

Jakub, ty si vyštudovaný architekt a dizajnér. Čo ťa priviedlo k tomu, že si sa nakoniec rozhodol pre dizajn?

K dizajnu som mal vždy blízko. Od malička som navštevoval základnú umeleckú školu a na výtvarnom odbore som vydržal 12 rokov. Keď som potom študoval na gymnáziu, vytvoril som pre školu zápisník – to bol moment, keď som sa začal viac zaujímať o dizajn. Vždy som ho chcel robiť profesionálne, ale nikdy som nenabral odvahu prihlásiť sa na prijímačky na vysokú školu. To sa zmenilo v šiestom ročníku architektúry. Síce som práve pracoval na diplomovke a končil štúdium, no zároveň som sa aj konečne odhodlal ísť na prijímačky na vizuálnu komunikáciu VŠVU. Hovoril som si, keď ma zoberú, super, budem študovať a robiť dizajn, keď nie, ostanem pri architektúre. Na školu ma prijali. 

Venuješ sa ešte vôbec architektúre?

Nie, naposledy som sa jej venoval pri spomínanej diplomovke. Keď som mal vyrobiť nejaký model, bola to katastrofa. Ja a modely – to nikdy nešlo dokopy.

Napriek všetkému si na FA STU vydržal dosť dlho. Navyše to nie je úplne ľahká škola.

Mám výdrž. Keď niečo začnem robiť, tak to nevzdám. Ľudia sa ma aj zvykli pýtať, či mi nevadí, že som vyhodil do vzduchu šesť rokov štúdia. Nikdy som to tak nebral. Bola to dobrá skúsenosť a myslím, že ma to sformovalo aj v dizajnérskej práci.

Dáva ti podľa tvojho názoru to, že si študoval aj architektúru, nejakú výhodu v dizajne?

Výhodu asi nie. Ale s Ester máme k architektúre obaja veľmi blízko. Myslím, že aj preto sa nám dobre pracuje s architektmi. Rád by som v budúcnosti participoval na projektoch, ktoré sú s architektúrou prepojené ešte viac – napríklad navigačné systémy. Je to niečo, čo by sme si veľmi radi vyskúšali a láka nás to. Síce nevytváraš architektúru, ale musíš ju rešpektovať. Keď vidím kvalitnú architektúru a priemerný grafický dizajn, vždy ma to nahnevá.

V Hungry tvoríš polovicu, tou druhou je Ester. Ako ste sa dali dokopy?

Stretli sme sa na vysokej škole a boli sme v ročníku jedni z mála, ktorí popri štúdiu pracovali. Začali sme spolu robiť na projektoch a krok po kroku sme vylaďovali náš kreatívny proces. Pracujeme spolu až doteraz.

Vytvárať niečo s druhým človekom vie byť ťažké. Ako u vás prebieha spolupráca?

Proces je od projektu k projektu iný. Vo všeobecnosti sa v úvode veľa rozprávame o zadaní, jeho špecifikách a možných riešeniach. Potom každý z nás rozpracuje nejaké idey, súbory si následne pošleme a prefiltrujeme dobré nápady od zlých. Často sme na seba aj nahnevaní, že ten druhý niečo vymazal. Po rokoch však vieme, že to dáva zmysel, a omnoho rýchlejšie sa vieme dopracovať k výsledku. Na začiatku to samozrejme bolo omnoho zložitejšie. Trvalo nám dlho, kým sme sa na niečom zhodli. K práci toho druhého sme vždy kritickí. Teraz to je osem rokov, čo spolu robíme, a prirodzene sme sa naučili lepšie pracovať s kritikou a nebrať to osobne.

Keď sa ale dívam na vaše veci, vždy mám pocit, že tam výraznejšie cítim jedného z vás.

Na každom projekte pracujeme zo začiatku spolu. Neskôr si prevezme projekt jeden z nás dvoch a primárne na ňom pokračuje on. V procese si to stále konzultujeme. Určite sú projekty, ktoré sú viac moje, a na iných sa zas viac podieľa Ester. Nemáme však žiaden projekt, do ktorého by sme nezasiahli obidvaja.

 

„Keď vidím kvalitnú architektúru a priemerný grafický dizajn, vždy ma to nahnevá.“

 

Spomenul si, že ste sa naučili znášať vzájomnú spätnú väzbu. Ako ste k tomu dospeli?

Stále nás kritika toho druhého trochu naštve (smiech), ale už vieme, že je to pre dobro projektu. Vždy sa snažíme racionálne argumentovať. Samozrejme, určité rozhodnutia v dizajne sú čisto pocitové, ale prevažujú tie racionálne. Keď sme si dali kritiku na začiatku, dokázali sme sa aj hodinu nerozprávať. Teraz to už neberieme tak osobne a snažíme sa skôr hľadať riešenie, ako si len bezhlavo obhajovať svoj názor.

Keď sa presunieme k samotnému tvorivému procesu, čo vám pri práci funguje?

Koncepčné myslenie. Dobrý koncept pomáha pri všetkých rozhodnutiach, ktoré robíš pri jednotlivých grafických výstupoch, a dodávajú mu konzistenciu. Mal by mať dostatočne veľa pravidiel na to, aby bol zapamätateľný, a dostatočne málo na to, aby si s ním vedel jednoducho pracovať. Zároveň má dobrý vizuálny koncept zrozumiteľne komunikovať nosnú ideu značky alebo projektu.

Jedným z takých konceptov je napríklad aj rebrand identity Nádvoria. Ako ste k nemu pristúpili?

Začali sme čiastkovo – identitou letného programu Nádvoria a následne aj všetkých grafických položiek. Súčasťou zadania bolo zachovať logo, ktoré má podobu geometrického N. Od toho sme sa odrazili a nový vizuál sme postavili vždy na výraznom písmene. Tak je nový vizuál prepojený s tým, čo bolo doteraz, a zároveň je systém dostatočne jednoduchý a hravý na to, aby sme ho vedeli rozvíjať a relatívne rýchlo rozpracovať počas sezóny. Na každý event teda vytvárame nové písmeno, ktoré je kľúčovým prvkom vizuálov. Ďalej plagáty obsahujú dynamické prvky, ako farba a informačné sekundárne texty. Dôležité je koncept vystavať tak, aby ťa nenudil a aby si ho človek vedel spojiť so značkou, ktorej sa týka. Letná identita Nádvoria postavená na výraznej typografii nás stále baví, to je aj dôvod, prečo sme sa rozhodli v nej pokračovať aj tento rok. Čo však príde ten budúci, ešte presne nevieme.

 
 

Postupne sa nabalila aj potreba zosúladiť vizuálnu komunikáciu a identitu ostatných sesterských projektov Nádvoria. Prvým bol Coworking, malý facelift dostal aj Kampus.

Proces tvorby novej identity Nádvorie Coworkingu bol celkom jednoduchý. Vedeli sme, ktoré prvky chceme zo „sesterského“ vizuálu Nádvoria zachovať a ktoré odlíšiť. Pri coworkingu sme vybrali nie jeden, ale dva znaky – CO. Tie sa stali logom, výrazovo podobným, ako logo Nádvoria. Geometrické tvary – polkruh a kruh, sa stali základným elementami identity, s ktorými sa dobre pracuje a vieme ich využiť aj vo zvyšku výstupov. Vizuál Nádvoria a Nádvorie Coworkingu majú spoločný základ – tvorí ho jednotná typografia a kompozícia. Práca s farbou a s kľúčovým prvkom je však iná. Vo výsledku to spolu funguje, ale stále vnímaš, že sú to samostatné identity.

Ako si spomenul, logo Nádvoria je z dielne iného štúdia – Pergamen. Mal si preto pri práci isté limity. Ako by vyzeralo pre teba ideálne zadanie?

Pre mňa je zaujímavé vytvárať akýkoľvek systém. Neviem, či to nie je spojené s architektúrou. Keď nad tým po nociach rozmýšľam, tak tam vnímam to prepojenie (smiech). Architektúra má tiež svoje pravidlá. Keď robíš pôdorys, tiež tam musí fungovať určitý univerzálny konštrukčný systém a grid, ktorý je flexibilný, ale platí na každom podlaží rovnako. Nemám teda vysnené zadanie, ale systém je to, čo ma na tom najviac baví. A nájsť taký, ktorý je jednoduchý a univerzálny – no zároveň má zapamätateľný výraz, ktorý definuje danú značku –, je vždy super.

Čo ťa baví okrem systému?

Mám rád tímové športy, ale nemám tím. Preto si momentálne vyberám také, ktoré môžem hrať aj sám. Mám rád basketbal. Hrával som aj florbal alebo frisbee ultimate. Tam ale potrebuješ strašne veľa ľudí, ktorých nemám. Takže ak by si so mnou chcel niekto zahrať, nech sa mi určite ozve.

Jakub Lysý vyštudoval Fakultu architektúry STU a Vizuálnu komunikáciu na VŠVU. V roku 2014 založil spolu s Ester Nemcovou štúdio Hungry a spolu ho vedú dodnes. Tvoria v ňom logá, vizuálne identity, obaly produktov, weby a knihy. Do ich portfólia patrí napríklad identita reštaurácie Jasmín, udržateľnej kozmetiky Mylo alebo dizajn knihy Slovegán. Na prelome rokov 2017 a 2018 strávil spolu s Ester šesť mesiacov v Štokholme, v renomovanom štúdiu Stockholm Design Lab. Momentálne hľadá spoluhráčov na kolektívne športy.

*


Web: hungry.sk


Instagram: studio_hungry


Vyšlo v čísle: 12 | Jeseň 2021 >


Všetky čísla: O Magazíne >


Next
Next

BOHDAN ULAŠIN