Michal Kinik

Ani som netušil, aké pôsobivé je mať na stene niečo historické.

 
 
 
TEXT: ZUZANA FAJTA, FOTO: VIKTÓRIA AKBARIOVÁ
 

Listovali ste niekedy desiatky rokov starými módnymi magazínmi a žasli ste nielen nad obsahom, ale aj nad tlačenou reklamou, ktorá sa v nich nachádza? Práve nej sa venuje Módny Archív. Jeho filozofiou je priniesť kúsok z histórie módy v podobe zarámovaného originálu do každej domácnosti – historickej reklamy. Koncept prináša kurátorskú selekciu toho najlepšieho z historických propagačných printov a vintage skla, ktoré v slovenských obchodoch len tak nenájdete. Okrem dobových reklám z obdobia Art Deco, ktoré sú doménou Módneho Archívu, prináša rovnomenný web rozhovory s ľuďmi z kreatívneho priemyslu na Slovensku. Nielen o vintage reklame, ale aj o nej sme sa rozprávali s Michalom Kinikom, zakladateľom platformy Módny Archív.

 
 

Na začiatku každého nápadu stojí veľká túžba, jej naplnenie si však vyžaduje aj plán. Realizácia projektov má rôzne podoby, veľmi spontánnu alebo dopredu vykalkulovanú, prípadne ich kombináciu. Ako sa zrodil nápad založiť Módny Archív a ako vyzerala realizácia tohto projektu?

Keď som v roku 2019 dostal nápad založiť Módny Archív, netušil som, čo presne bude ponúkať a akým smerom sa bude vyvíjať. Vždy som vedel, že chcem priniesť niečo, čo na Slovensku chýba. Niečo, čo si môže dovoliť takmer každý a nebude to bežné. Zároveň ma vždy zaujímalo zákulisie módy, ktoré sa snažím priblížiť v rozhovoroch na webe. Nápad zarámovať reklamu prišiel veľmi prirodzene a vyplynul z toho, že som vždy inklinoval k objavovaniu histórie a jej kontextov, a vždy som zbieral módne magazíny. Sám mám doma zarámované noviny a historické reklamy, ktoré som si doviezol zo zahraničných ciest. Približne po roku som ponuku Módneho Archívu rozšíril aj o krištáľ a sklo, najmä to československé. 

Aké je teda hlavné posolstvo Módneho Archívu a prečo si siahol po takom strohom slovenskom názve pre svoj projekt?

Od začiatku som chcel, aby sa kvalitná svetová móda v akejkoľvek podobe dostala k čo najširšiemu publiku. Chcel som pretaviť moju vášeň k móde na niečo užitočné. Preto som sa rozhodol ponúkať zarámované historické reklamy, ktoré každej fanúšičke či fanúšikovi módy urobia radosť a nemusí si kvôli nim brať hypotéku. Chcem, aby zarámovaný originál od Módneho Archívu, zavesený v interiéri na stene, vytvoril čo najviac dobrých pocitov, rovnako ako ich tieto krásne reklamy vytvárajú mne u nás doma v pracovni či obývačke. 

Slovenský názov som zvolil preto, lebo sa chcem sústrediť na Slovensko, najmä na jeho západnú časť. Chýba mi tu v móde lokálnosť, obzvlášť v brandingu. Všetko je väčšinou v angličtine, a pritom sme stále „len“ tu, na Slovensku. Nechcel som ani žiadne „–ovo“ ani slovnú hru. Archív ako slovo mi vždy znelo v ušiach ako niečo s pridanou hodnotou, niečo vzácne. Bola to pre mňa jasná voľba.

Zarámovaná stránka z periodika, z novín. Je to na prvý pohľad jednoduchý nápad s jednoduchou realizáciou. V čom teda spočíva hodnota a originalita tvojich „obrazov“?

Možno sa to nezdá, ale je to dlhý proces. Niekto si možno povie, že je to len zarámovaný kus papiera, no ja tento papier musím nájsť. Jednotlivé celostránkové reklamy nachádzam v magazínoch, historických novinách či iných periodikách, ktoré musím získať a je to väčšinou o šťastí. Drvivú väčšinu magazínov zháňam osobne v zahraničí, od Viedne, ktorá je tu za dverami, cez Istanbul, Dubaj, až po Čínu. Zdá sa to neuveriteľné, ale napríklad tie najstaršie francúzske módne magazíny z 19. storočia, aké sa mi doteraz podarilo zohnať, som našiel na povale domu v Šelpiciach, len pár kilometrov za Trnavou. Je to naozaj o šťastí, kontaktoch a hodinách hľadania. Mám veľkú suchú pivnicu, kde skladujem stovky kilogramov magazínov, ktoré priebežne prezerám a triedim. To najlepšie sa objaví v ponuke na Instagrame @modnyarchiv. 

 

„Mám veľkú suchú pivnicu, kde skladujem stovky kilogramov magazínov.“

 

V súčasnosti na nás vyskakuje reklama odvšadiaľ. Z internetových stránok, televízie i z diaľničných bilbordov. Máme už pre to aj pojem – reklamný smog. Môže mať v dnešnej dobe zarámovaná reklama v sebe ešte nejaké čaro? 

Ja sám som ani netušil, aké pôsobivé je mať na stene niečo historické. Až časom, keď som spoznával históriu módy, uvedomoval som si jej kontexty, som sa zamiloval do obdobia Art deco. Dnes by som si už nedal na stenu vytlačený obraz New Yorku. No kedysi som sa pýšil reprintom Brooklyn Bridge, ktorý, ak si správne pamätám, stál viac ako väčšina zarámovaných originálov v mojej aktuálnej ponuke. Teraz v mojej pracovni visia tri zarámované reklamy parfumov Chanel z 50. a 60. rokov. Čiernobiele, ale keďže každá je z iného roku, majú rôzne odtiene. Je zaujímavé, že v tých rokoch sa na reklamu používala tá istá vizualizácia a menil sa iba text – Chanel No.5, Chanel No.22. Vždy, keď sa na ne pozriem, vytvoria vo mne zvláštny vznešený pocit, vyžarujú zo seba akúsi silu kreativity minulosti a nainštalované vedľa seba na stene pôsobia veľmi chic. Na stenu v obývačke som si zarámoval titulné strany barcelonských novín La Vanguardia z 30. Rokov. Historické fotografie zachytávajú zaujímavé príbehy. Napríklad, na jednej je vyfotografovaná osobná kmeňová stráž vládcu Abisinie (územie dnešnej Etiópie vo východnej Afrike), na ďalšej je zachytený kapitán výletnej lode v septembri 1935 v Barcelone. Pri pohľade na ne sa mi vždy vytvoria príjemné pocity a spomienky, a v tom momente sa cítim, ako by som bol na dovolenke či plavbe po stredomorí. 

Čo zákazníci najčastejšie hľadajú v Módnom Archíve?

Je to veľmi individuálne. V podstate existujú dve skupiny. Jedna skupina má záujem o Art deco reklamy medzi rokmi 1910 – 1930, pričom hľadajú najmä reklamy Louis Vuitton, Hermés či rôzne značky hodiniek. Druhá skupina vyhľadáva reklamy 80. a 90. rokov, na ktorých dominuje sexualita, supermodelky a vintage duch 80. rokov. Sú aj zákazníci, ktorí majú špecifickejšie požiadavky a reklamu im nájdem podľa ich želania. Tu väčšinou ide o celostránkové grafiky, fotografie miest ako New York či Paríž. 

Niektoré reklamy prinášajú zabudnuté príbehy, iné v sebe ukrývajú čaro emočnej väzby na pekné spomienky. Ktoré majú podľa teba najväčšiu hodnotu? 

Všetko, čo ponúkam, je v našom regióne unikát, pretože je len málo reklám, ktoré viem nájsť dvakrát. Preto sa ponuka rýchlo mení. Naposledy ma nadchla reklama na parfumy Lucien Lelong z roku 1927, ktorú som našiel úplnou náhodou počas listovania starého francúzskeho magazínu v Budapešti. Pre tých, ktorí Lelonga nepoznajú – bol to známy couturier, jeden z najvýznamnejších v 20. storočí. Bol medzi prvými, ktorí zamestnávali talentovaných dizajnérov vo svojom salóne. Tí najznámejší, ktorí navrhovali pod jeho značkou pred tým, než si založili svoje vlastné salóny, boli Christian Dior, Pierre Balmain alebo Hubert de Givenchy. 

 
 

Nakupujú u teba väčšinou zákazníčky alebo si do Módneho Archívu nájdu cestu aj muži?  

Sú to skôr zákazníčky. Prostredníctvom nich si však k zarámovaným originálom nachádzajú cestu aj muži. V mojej ponuke na Instagrame mám aktuálne viac než 600 zarámovaných reklám. Ale ešte väčšiu časť mám nezverejnenú a na požiadanie viem nájsť takmer čokoľvek, od historických reklám áut, železníc, lietadiel cez historické fotografie miest, až po staré reklamy na gramofóny alebo Nutellu. 

Aké sú tvoje plány s Módnym Archívom do budúcna? 

Verím, že sa v nasledujúcich mesiacoch pandemická situácia zlepší a budem sa opäť môcť venovať rozhovorom – článkom o kreatívnom biznise, ktoré zverejňujem na svojom webe modnyarchiv.sk. Tiež sa snažím rozbehnúť ponuku vintage skla a krištáľu, pretože autorské sklo a dizajnérsky krištáľ, akým je napríklad Moser, skvelo korešponduje so zarámovanými reklamami v interiéri. Takisto plánujem spolupráce s influencermi a pracujem na tom, ako zverejniť svoju ponuku z Instagramu aj na webovej platforme. Rovnako sa snažím nájsť vlastný priestor v Bratislave, v ktorom by som ľuďom ponúkol celkový koncept s unikátnym feelingom.

 
 

***



Instagram: @modnyarchiv


Vyšlo v čísle: 11 | Leto 2021 >


Všetky čísla: O Magazíne >


Previous
Previous

Júlia Choleva

Next
Next

JANETTE ŠIMKOVÁ