Roman Gajdoš

Tvorivé tipy.

 
 
 
Text: Roman Gajdoš
 

Je výtvarník a vysokoškolský pedagóg. Od roku 2006 pôsobí ako odborný asistent na Katedre pedagogiky výtvarného umenia na Trnavskej univerzite. Z Trnavy niekoľkokrát odišiel, aby sa do nej opäť vrátil. Napísal viacero textov a namaľoval niekoľko obrazov. Ako výtvarník prezentoval svoju tvorbu na mnohých samostatných výstavných projektoch. V rokoch 2011 a 2014 bol finalistom súťaže Maľba roka, ktorú pravidelne usporadúva Nadácia VÚB. Pre Malý Berlín spoluorganizuje pravidelný cyklus prednášok o umení a vizualite.

 

Sojčák (autori: Lauri a Jaako Ahonen, 2016)

Prvý do slovenčiny preložený fínsky grafický román s krásnymi obrázkami a minimom textu. Nedajte sa pomýliť prázdnym sloganom z úvodu, ktorý hovorí o spojení Disneyho s Kafkom. Kafka aj Disney boli našťastie dosť príčetní na to, aby niečo podobné nikdy nenapísali. Kniha o totálnom rozklade rodiny, o najhlbších strachoch a absolútnej izolácii. Dosť aktuálne v dnešných časoch.

 

Dvanásť rozhnevaných mužov (réžia: Sidney Lumet, 1957)

S odstupom času som si druhýkrát pozrel film Sidneyho Lumeta, ktorý ma pred niekoľkými rokmi ohúril tým, ako presvedčivo sa dajú jednoduchými otázkami spochybňovať zdanlivo jasné fakty a k akému rozdielnemu záveru môžete dospieť, keď si nájdete čas veci premyslieť. Keď ho pozerám dnes znovu, v dobe, keď má každý na všetko názor, vidím najmä to, akým silným argumentom dokáže byť mlčanie.

 

Ovocná škôlka v Moravskom Lieskovom

Niekoľko kilometrov na severozápad od Nového Mesta nad Váhom skupinka nadšencov na starom poľnohospodárskom družstve v Moravskom Lieskovom od roku 2012 pestuje a zachraňuje staré odrody ovocných stromov. Víkendy, počas ktorých si môžete ísť kúpiť mladé stromy, na tomto mieste navyše disponujú magickou, mitanovskou atmosférou.

 

Polnočná omša

Do momentu, keď som v SND uvidel inscenáciu hry Petra Karvaša Polnočná omša, som sa považoval vždy viac za filmového ako divadelného diváka. Divadlo so svojím zdôrazňovaným pátosom nikdy nevedelo vo mne vyvolať úžas a šok, ktorý mi dokázal bez problémov sprostredkovať film vďaka atmosfére, strihu či hudbe. V dráme odohrávajúcej sa na konci druhej svetovej vojny ma Milan Ondrík a Daniel Heriban po niekoľkých minútach presvedčili, že som sa fatálne mýlil.

 

Figurativ Imperativ

Od mája je v Galérii Jána Koniarka naplánovaná výstava európskej figuratívnej maľby zo zbierky českého právnika Roberta Runtáka. Autori prezentovaní na tejto výstave predstavujú najvýraznejšiu vzorku súčasnej maliarskej scény a za bežných okolností by ste kvôli ich tvorbe museli precestovať niekoľko európskych metropol.



Vyšlo v čísle: 9 | Zima 2020 >


Všetky čísla: O Magazíne >


Previous
Previous

Hana Skljarszka

Next
Next

Zuzana Lackovičová