Zuzana Lackovičová

Tvorivé tipy.

 
 
 
Text: Zuzana Lackovičová
 

Vyštudovala Environmentálnu ekológiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V závere štúdia sa začala zaujímať o ornitológiu, ktorej sa doteraz aktívne venuje vo voľnom čase. Okrem pozorovania vtáctva sa angažuje najmä pri mnohých ochranárskych aktivitách v rámci neziskovej organizácie Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, respektíve jej trnavskej pobočky. V Trnave sa podieľala na organizácii kultúrnych podujatí ako napríklad festival Deň., či na príprave rôznych kreatívnych workshopov.

 

Národný park Hortobágy

Najväčší a najstarší národný park v Maďarsku. Hortobágy sú rozsiahle pastviny s dobytkom, domčeky s trstinovou strechou, maďarské špeciality a na jeseň hlasné trúbenie žeriavov. Počas migrácie z hniezdísk sa tu na svojej púti na juh stretávajú desaťtisícové kŕdle. Ich ranné rozlety pri východe slnka a večerné zlety na nocoviská sú úžasným prírodným divadlom.

Senianske rybníky

Ornitologický raj v malej obci na východnom Slovensku. Neopísateľné a osobité čaro má v každom ročnom období a ťažko povedať, kedy ho navštevujem najradšej. Za zmienku však určite stojí jedno decembrové ráno, keď som si na tomto mieste pri pohľade na obrovské kŕdle zimujúcich husí na rybníkoch pripadala ako v inom svete.

Vtáctvo nebeské
Ján Litvák

Vtáctvo nebeské sú kratučké básne, ktoré nezaťažujú vážnymi témami, ale naopak, sú charakteristické ľahkosťou, ktorá poteší a pôsobí upokojujúco - ako balzam na dušu. Ide akoby o oslavu jednoduchosti života. Názov tejto útlej zbierky krásne vystihuje povznášajúci pocit, ktorý vo mne vyvolávajú jej verše. 

Nehaňte kukučku
Alfréd Trnka

Kukučka je druh opradený rôznymi legendami a predsudkami. Jej neobvyklý spôsob života nás stále prekvapuje. Sú kukučky lenivými rodičmi? Krutými nevlastnými súrodencami? Napriek tomu, že ide o odbornú literatúru, je kniha trnavského ornitológa profesora Alfréda Trnku príjemne čitateľná a vhodná aj pre širšie publikum.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovský Mikuláš

Človek by vliezol i do pekla, len aby ho objavil“ je motto jaskyniarov, ktoré vystihuje túžbu človeka poznávať prírodu a jej súčasti. Len poznávaním vieme pochopiť krehké vzťahy, ktoré v nej panujú, a uvedomiť si, aké má v tomto systéme postavenie človek. Veľmi pútavo spracované expozície z rôznych oblastí zaujmú aj naučia.

A Life On Our Planet (2020)
Réžia: David Attenborough

Na tento dokument sa ako veľká fanúšička Davida Attenborougha obzvlášť teším. Počas svojho už 94-ročného života sa vyše šesťdesiat rokov venoval spoznávaniu prírodných krás. Film A Life On Our Planet je jeho svedectvom o zmenách, ktoré počas svojho života na prírode spozoroval. Premiéra je aktuálne plánovaná na 28. septembra.


Vyšlo v čísle: 8 | Jeseň 2020 >


Všetky čísla: O Magazíne >


Previous
Previous

Roman Gajdoš

Next
Next

Martina Bocánová