Martina Bocánová

Kontaktné tipy.

 
 
 
Text: Martina Bocánová
 

Študovala etnológiu, folkloristiku, filozofiu a estetiku v Trnave a v Bratislave. Profesijne sa orientuje na viaceré oblasti vedy a výskumu, v súčasnosti predovšetkým na etnolingvistiku a etnológiu mesta. Pracuje pre UNESCO, je predsedníčkou Národopisnej spoločnosti Slovenska, riaditeľkou Západoslovenského múzea v Trnave a prednáša na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií FF UCM v Trnave. Narodila sa v Trnave, v meste, o ktorom si doteraz myslí, že je najlepšie pre život. Je matkou dvoch synov a jednej dcéry.

 

Misia

Historická dráma 1986
Réžia: Rolland Joffé

Od filmu očakávam to, že bude vo mne rezonovať. Misia je príbehom vraždy, snahy o zachovanie ľudskosti, svedomia, o tom, že niekedy človeku pomáha robiť navonok nezmyselné činy a niekedy zas ponoriť sa do každodenných bežných vecí. Mladí Robert de Niro a Jeremy Irons – muži viery, nádeje, vášne a hriechu ukazujú, že práve vo svete nepoškvrnenosti je možné nájsť v sebe úplne všetko.

 

Orlando

Virginia Woolf
Dráma 1992
Réžia: Sally Potter

Kniha aj film sú pre každého výzvou. Je lepšie začať knihou, pri ktorej je možné intenzívnejšie zažiť šok z premeny identity, a potom doladiť dej filmom s famóznou Tildou Swinton. Je to príbeh o mladom šľachticovi, ktorý žije a píše svoj život, prechádzajúc fascinujúco rôznymi časovými obdobiami. To, čo sa mení, je identita, nie myslenie, menia sa uhly pohľadu. Príbeh je výzvou pre každého a testerom hraníc, za ktoré ešte dokážeme akceptovať a pochopiť tých druhých.

Nesnesitelná lehkost bytí

Milan Kundera

Fascinujúci príbeh lásky, náklonnosti, nehy, politiky, únavy a nádejí. Pre mňa je navždy vstupenkou do sveta estetiky, pretože mi bola odporúčaná práve na vysokej škole ako prvá na prečítanie. Príbeh mladého neurochirga, ku ktorému cez všetky odtiene lásky príde jeho manželka, je aj príbehom prísľubov a očakávaní. Začína odchodom z Československa po augustových udalostiach v roku 1968, pobytom v zasľúbenej krajine – Švajčiarsku – a končí návratom do Československa.

Creative Creatures

Martin Machaj – výstava

Naposledy vo mne zarezonovala výstava Creative Creatures, ktorá bola uvedená v Zoya Gallery v Bratislave pred tromi rokmi. Výstava je dielom niekoľkoročných dobrodružných ciest fotografa Martina Machaja po neznámych či málo známych miestach  sveta – z Angoly, Namíbie, Tanzánie, Sudánu, Indonézie a iných krajín. Výstava nie je len vizuálnou prehliadkou, ale aj spúšťačom mnohých otázok, ktoré sa týkajú hraníc, kde stojíme my a kde tí druhí. Na jeseň bude výstava uvedená v Západoslovenskom múzeu v Trnave, tak týchto pár slov je aj pozvánkou do našich priestorov.

Ermitáž

Mojou detskou túžbou vždy bolo dostať sa do Ruska a vidieť, ako to tam v skutočnosti vyzerá. Realita je taká, že na Rusko človeka asi nemôže nič pripraviť. Splnila som si sen a dostala som sa aj do Ermitáže, ktorá je veľkolepým predstavením ľudskej histórie, umenia a dejín. Vidieť diela najväčších svetových majstrov len tak neformálne, bez hrubých ochranných skiel, a sledovať, ako sa medzi nimi pohybujú deti rôzneho veku, ktoré tu absolvujú vyučovanie, bolo pre mňa nezabudnuteľným zážitkom.


Vyšlo v čísle: 7 | Leto 2020 >


Všetky čísla: O Magazíne >


Previous
Previous

Zuzana Lackovičová

Next
Next

Peter Cagala