Peter Cagala

Offline tipy.

 
 
 
Text: Peter Cagala
 

Peter Cagala od roku 2009 pracuje na úseku kultúry v Trnave, ktorý momentálne vedie. Spolu so svojím tímom vytvára podujatia prispievajúce k tomu, že má naše mesto povesť miesta, kde to žije. Pri práci ho ovplyvnila skúsenosť z ročného pobytu v Taliansku na európskom programe Youth – Education and Culture v roku 2005. Pôvodne sa vrátiť do Trnavy nechcel a hľadal šťastie v Španielsku. Svoje šťastie tam nakoniec našiel a spolu zakotvili v Trnave.

 

Múzeum holokaustu Sereď.

V súčasnosti zaznievajú vo verejnej diskusii opäť hlasy, ktoré nabádajú na potláčanie práv menšín. Múzeum v Seredi som navštívil, aby som videl, ako sa dnes pracuje s touto témou a či existuje šanca, aby múzejná expozícia ovplyvnila mladého človeka. Múzeum sa oplatí navštíviť. História sa totiž môže opakovať, ak nové generácie nebudú môcť sprostredkovane prežiť, čoho sme ako ľudia schopní.

Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka, Rudolf Krautschneider.

Pred tým, ako si vlastnými rukami postavil prvú loď, bol Rudolf K. drevorubačom a baníkom. Vzdelanie ukončil už v 7. triede, no dodnes napísal desiatky kníh. V knihe som s ním prežil dobrodružnú tri a pol roka dlhú plavbu. Jeho motiváciou nie je výpočet miest, ktoré navštívil. Naopak, dáva prednosť hĺbke zážitku a v knihe sa čitateľ stretne s múdrosťou, ktorú dokáže oceán vytiahnuť z človeka.

 

Raději zešílet v divočině, Palán Aleš, Šibík Jan.

Kniha svedectiev zo stretnutí so šumavskými samotármi, ktorá ukazuje pravdivú realitu splynutia s prírodou a života v divočine, po ktorom latentne mnohí túžime. V knihe sa ľahšie dopracujete k tomu, či ide o blúznenie z bezpečia vyhriateho bytu alebo o autentické pohnútky. Kniha je o hľadaní vnútorného pokoja, hoci my si často radšej vyberáme inú cestu, lebo nevieme, kde je podstata.

 

Paterson, réžia: Jim Jarmusch.

Po dlhom čase film, ktorý ma dokázal vykoľajiť z pohodlia vlastnej mysle, čo je u mňa kritérium kvality akéhokoľvek diela. Na prvý pohľad nudný film, v ktorom sa nič zásadné neudeje. A práve na tom je postavený, prijať stereotyp života a nájsť v ňom krásu. Hlavný hrdina je vodičom autobusu a dokáže vo svojom nudnom živote nachádzať poéziu, ktorú zachytáva vo svojich básňach.

Marriage Story, réžia: Noah Baumbach.

Vzťahová dráma, v ktorej nejde o to, nájsť vinníka za rozpadnuté manželstvo. Oboch hlavných aktérov máte a nemáte rovnako radi. Film bravúrne zobrazuje krehkú deliacu čiaru medzi láskou a nenávisťou a snáď každý divák si v kútiku duše želá, aby si dvojica odpustila a skúsili to spolu opäť.

Bolo by to popretím súčasného trendu, že rozpad manželstva je dnes bežná záležitosť?

***


Vyšlo v čísle: 6 | Jar 2020 >


Všetky čísla: O Magazíne >


Previous
Previous

Martina Bocánová

Next
Next

Trnavskí typografi