HENTO TOTO
Značka s výnimočným príbehom.
Text: Magdaléna Dlábiková, Fotografie: Kvet Nguyen
HENTO TOTO do Kumštu jednoznačne patrí. Vtipné a nápadité brošne so Zebrorožcom, Čmelkou či Chrumkou, veselé sady odznakov a pohľadnice tvoria len zlomok z toho, čo tento kolektív kreatívnych ľudí vytvára. Ako tento jedinečný projekt vznikol, kto za značkou stojí a na čo sa v budúcnosti chystajú, sa dozviete v našom rozhovore, v ktorom sme kresličov a ich kolegov vyspovedali.
Aký je príbeh vašej značky? Ako to celé začalo?
Ako študenti špeciálnej a liečebnej pedagogiky sme robili osobnú asistenciu a pracovali v rôznych zariadeniach a mimovládnych organizáciách pre ľudí s mentálnym postihnutím. Po skončení školy, v roku 2006, sme založili občianske združenie Bol raz jeden človek. Chceli sme vytvoriť niečo, čo by bavilo ľudí s mentálnym postihnutím aj nás a zároveň by im pomáhalo prirodzenou formou rozvíjať osobnosť. Všetky naše aktivity vychádzajú z toho, čo naši kamaráti potrebujú. Preto sme začali organizovať pracovné kurzy, rôzne voľnočasové krúžky, výlety, interaktívne prednášky, výstavy, filmový festival... Dokonca sme prevádzkovali informačný portál, Televíziu Rojko a folklórny súbor Harmatanec. Lákalo nás aj gastro, a tak sme začali pracovať na cateringu pre firmy a rôzne akcie. Naši kamaráti pracovali ako čašníci v Tuto, v Starej Tržnici. Založili sme aj denné centrum. V súčasnosti sa však naplno venujeme len značke HENTO TOTO a z našich kamarátov sa stali kresliči. Ostatné projekty sú momentálne v spiacom móde.
Fíha, tak to je naozaj veľa aktivít na malý kolektív ľudí...
Áno. A popri tom všetkom sme stále kreslili. Veľmi skoro sme si uvedomili, že to, čo si my ceníme na kresbách našich kamarátov – ako sa ich kresba vyvíja, ako si osvojujú nové postupy, ako im rastie sebavedomie, ako sa tešia, že vytvárajú niečo spolu, učia sa spoločne komunikovať, zaujímať jeden o druhého – iní ľudia nemôžu vidieť. Začali sme sa preto zamýšľať nad spôsobom, ktorým by sme docielili ich zviditeľnenie a samozrejme vytvorenie produktov, ktoré by sa ľuďom páčili. A tak sme kreslili a kreslili. Založenie značky HENTO TOTO bolo prirodzeným vyústením tohto snaženia. Ľudia s mentálnym postihnutím, s ktorými pracujeme, sú naši kamaráti a kolegovia. Keď sme začínali, pre mnohých z nás to boli len klienti. Dnes vidíme, že našu značku tvorí silný kolektív.
Ako vznikol názov HENTO TOTO?
Nad názvom sme začali uvažovať, keď sme sa chystali na náš prvý predaj na zimný Urban Market v starej Cvernovke. Chceli sme, aby bol názov hravý a zároveň vyjadroval, kto za značkou stojí. V tom čase sme medzi sebou často hovorili slovné spojenie „hento toto“, ktoré náš kreslič Patrik používal vždy, keď si nevedel spomenúť na niektoré slovo. Celému tímu sa to zapáčilo a názov bol na svete. Dodnes sme vďační organizátorom Urban Marketu, že nás prijali i napriek počiatočným obavám, ako nás príjmu návštevníci a ako to zvládnu naši kamaráti. Bola to úžasná skúsenosť, všetci sme sa tešili. A odozva nakupujúcich bola skvelá!
Čo bolo prvým produktom, ktorý ste vytvorili?
Prvým produktom boli vianočné pohľadnice, neskôr pribudli tričká, zápisníky a nakoniec odznaky. Potom aj tašky, mikiny, pohľadnice miest a pohľadnice k rôznym príležitostiam, nálepky a brošne. Skúšali sme množstvo výtvarných techník. Postupne sme pozvali rôznych výtvarníkov na workshopy. Hľadali sme takú, ktorá by bola pre našich kamarátov nevšedná, ale zároveň zaujímavá pre ľudí. Naše začiatky sú spojené s Palim Čejkom, ktorý nás učil linorytu, technike, ktorá sa ešte v tom čase neodporúčala pre ľudí s mentálnym postihnutím. Od začiatku to bola pre nás výzva a jasná voľba. Venovali sme sa tomu intenzívne niekoľko rokov. Dnes sa špecializujeme na kresbu, ktorú následne aplikujeme na rôzne produkty.
HENTO TOTO nie sú len krásne vecičky. Projekt dáva priestor a prácu ľuďom so zdravotným znevýhodnením – aké sú teda vaše hlavné ciele?
Všetky aktivity spája túžba ukázať ľuďom, že naši kamaráti sú šikovní a milí a chcú byť užitoční pri práci na niečom, čo im dáva zmysel. Skutočnosť, že tým chcú robiť úprimnú radosť iným, sa prenáša do všetkých našich produktov. Nehráme na ľútosť. Na našich kamarátov sme hrdí a veľmi nás teší, že si ľudia produkty kupujú preto, lebo sa im páčia, a nie kvôli tomu, že ich vytvoril človek s mentálnym postihnutím. Značku HENTO TOTO budujeme ako nový model pracovnej a sociálnej inklúzie ľudí s mentálnym postihnutím. Nie sme chránená dielňa a nemáme pravidelné dotácie. Naším cieľom je vytvoriť udržateľný model a dať zmysluplnú prácu nielen kresličom, ale aj všetkým osobám, s ktorými spolupracujeme. V tejto chvíli sme na polceste, čo považujeme za veľký úspech. Z predaja produktov financujeme vzdelávacie aktivity, napríklad rôzne workshopy, výlety za umením, art camp a výstavy. Zároveň sa snažíme formovať názor spoločnosti na ľudí s mentálnym postihnutím. Celá značka je založená na princípe collaborative art. Náš úspech je výsledkom spoluprác grafikov, dizajnérov či majiteľov predajní, organizátorov podujatí, dodávateľov, nadácií, spoločensky zodpovedných firiem a v neposlednom rade rodičov našich kresličov. Veľmi sa tešíme, že sa môžeme pravidelne zúčastňovať trhov a za veľký úspech považujeme aj fakt, že HENTO TOTO sa predáva v mnohých vychytených predajniach nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike.
„Nie sme chránená dielňa a nemáme pravidelné dotácie. Naším cieľom je vytvoriť udržateľný model a dať zmysluplnú prácu.“
Kto tvorí váš tím a kresličskú základňu?
Súčasnú podobu značky HENTO TOTO vytvoril Róbert Oreský, ktorý sa nestará len o tím, ale aj o ďalšie smerovanie značky, jej rozvoj, jednoducho o to, aby to celé fungovalo. Helka Kusá pracuje priamo s kresličmi, rozvíja ich talent a okrem toho, že graficky spracováva kresby, má na starosti aj spoluprácu s ďalšími grafikmi a dizajnérmi. Michal Hajčík sa venuje finančnej stránke a komunikácii s dodávateľmi, spolupracujúcimi predajňami, nadáciami a firmami. Pri vzniku značky bola s nami aj Bronka Schragge, s ktorou sme pracovali na viacerých produktoch. Veľmi nás teší aj spolupráca s mnohými kreatívcami ako Marcelka Kupčíková, Ondrej Jób, David Pogran, Lucia Kotvanová, Anička Struhárová, Gabriela Zigová, Lukáš Kováč, Dorota Budziňáková, Marek Cina, Natália Švábeková, Kvet Nguyen a ďalší.
„Sme ôsmi kresliči a z hľadiska histórie sa poznáme už dlho. Aj keď niekto dlhšie a niekto kratšie. Ale to nevadí, lebo sme kamaráti. Radi spolu a veľa kreslíme, a stále sa zlepšujeme. Baví nás to veľmi a na naše kresby sme hrdí. Raz by sme chceli, aby to bola naša ozajstná práca.
V umení sa aj vzdelávame. Máme workshopy, výlety za umením, art camp a dokonca sme mali aj výstavu. Veľa sa spolu smejeme, ale pri kreslení sa musíme sústrediť. Doma máme každý svoje záľuby.
Luky má rád vesmír, Maťo počúva Die Stoakogler, Janka chodí na kávičku, Patrik je futbalový fanúšik, Dudík prenáša ťažké veci, Lukáš študuje knihy, Miško zapája žiarovky a Lucka pozerá rozprávky. Sme dobrí v kreslení a radi predávame.“
Veci, ktoré robíte, sú milé, svieže a vtipné. Kde beriete inšpiráciu na vytváranie ďalších motívov?
Ďakujeme, veľmi sa tešíme z každého uznania. Všetky produkty sú výsledkom našej spoločnej práce. Vzájomne sa inšpirujeme, máme sa radi, ale vieme aj o svojich limitoch. Niekedy nový nápad prinesieme my, inokedy kresliči, alebo nám dá podnet niekto z okolia. Radi sa veľa rozprávame, rozoberáme danú tému. Niektoré nápady našich kresličov sú príliš osobné (okrem nich by to nenosil asi nik), tak sa učia robiť kompromisy a brať do úvahy aj záujem trhu.
Veľmi sa mi páči, že vaše produkty sú osobnejšie aj tým, že je na nich aj fotka konkrétneho kresliča či kresličky.
Keď sme začínali, na produktoch sme okrem nášho loga neuvádzali nič. Boli sme zvedaví, či sa budú ľuďom páčiť. Z reakcií sme boli veľmi natešení. Neskôr sme pridali informáciu, že produkty sú vytvorené v spolupráci s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Dnes s radosťou nielen píšeme meno konkrétneho kresliča s výpoveďou, ale na obale produktu sa nachádza jeho či jej fotka. Toto bol pre nás veľký zlom. Mnohí z rodičov zažívali pocity smútku, hanby, sklamania a odmietavé reakcie zo strany okolia. Dnes každému hrdo ukazujú, čo ich dieťa dokázalo. Je to čistá radosť.
Pracujete ako tím alebo individuálne? Ako si vyberáte jednotlivé motívy a produkty?
Kresličov zapájame do celého procesu – od tvorby nápadu cez kreslenie, výrobu až po samotný predaj. Treba podotknúť, že nie každý človek s mentálnym postihnutím rád a pekne kreslí, dokáže pri tom stráviť hodiny, chce sa učiť a zlepšovať, chodiť po trhoch a rozprávať do médií. Veľmi sa tešíme, že práve takýchto kamarátov v tíme máme. Hociktorý z kresličov nakreslí množstvo návrhov, z ktorého vyberieme len jeden a ten následne realizujeme.
Ako prebieha práca a celý proces tvorby na produktoch?
V našej značke HENTO TOTO je veľa ľudí. Najprv sa rozprávame, čo a prečo budeme robiť, to je veľmi dôležité. Potom veľa kreslíme, lebo sme kresliči. Potom grafici upravujú na počítači kresby na pekné produkty, aby sa dali vyrobiť. Ďalší sú usilovní, aby sa dobre produkty predávali v predajniach a na internete. Novinkou v našej spolupráci je, že sme dokázali s kresličmi prejsť na home office. Dostávajú domov zadania a sami alebo s pomocou rodiča kresby odfotia a pošlú nám ich. Hoci sa z toho tešíme, je smutné, že nemôžeme byť spolu, preto si pravidelne voláme, aby sme boli v spojení.
Aká je odozva od ľudí? U nás v Kumšte patria vaše brošne, odznaky a pohľadnice medzi najobľúbenejšie produkty.
Veľmi sa tešíme, že naše produkty ľudí tešia. Niektorí z nás dokonca chodia do obchodov a pozorujú, ako sa ľudia pri našich produktoch smejú a od radosti si niekedy nevedia vybrať. Musíme si dávať pozor, aby sme neutekali za každým, kto prejde okolo nás s brošňou či odznakom. Je skvelé, že si naše veci ľudia nekupujú z ľútosti, ale preto, že sa im páčia.
Čo chystáte, aké máte plány do budúcnosti?
Ďalej chceme testovať značku HENTO TOTO ako koncept pracovnej a sociálnej inklúzie, finančne ju stabilizovať, rozvíjať spolupráce s inými značkami a firmami a inšpirovať aj iné organizácie pracujúce s ľuďmi s mentálnym postihnutím. V najbližšom čase plánujeme rozšíriť tím o nových kresličov. Takže, ak je vo vašom okolí šikovný človek s mentálnym postihnutím, povedzte mu o nás. A chceme do tímu aj človeka, ktorý sa nám bude starať o marketing, radi by sme naplno rozbehli online predaj a rozšírili produktové portfólio. Už teraz sa tešíme na náš úplne nový typ produktu, bytové dekorácie. Naďalej si však prajeme, aby produkty značky HENTO TOTO rozdávali ľuďom radosť a menili ich názory na ľudí s mentálnym postihnutím.
Značku HENTO TOTO zastrešuje občianske združenie Bol raz jeden človek, ktoré od roku 2006 pripravilo pre ľudí s mentálnym postihnutím množstvo vzdelávacích, pracovných, umeleckých a voľnočasových aktivít. Je to kolektív kamarátov a kolegov, vďaka čomu spolu robia to, čo je zmysluplné a všetkých ich baví.
Facebook: bolrazjedenclovek
Instagram: hento_toto_official
Vyšlo v čísle: 9 | Zima 2020 >
Všetky čísla: O Magazíne >