Umenie kaligrafie

Cesta ku krasopisu často vedie aj cez škrabopis.

 
 
 
Text: Miroslava Hlinčíková, Produktové fotky: Frederika Fačkovcová,
Fotky z kurzov: Lucka Humajová
Blog_Hero_Kaligrafia.jpg
 

Frederika Fačkovcová pod značkou ellajohnes vyrába kaligrafické tvorivé balíčky, pracovné zošity a organizuje kurzy. Sú pre krasopiscov, ale aj pre tých, ktorí čmárajú a chceli by skrášliť svoje písmo a naučiť sa niečo nové. Pre Kumšt porozprávala, ako sa k písaniu pierkom či štetcom dostala, čo ju inšpiruje, a prečo sa hrať so svojím písmom a tvoriť.

 
 

Písanie rukou je pre niektorých veľmi upokojujúce, pre iných utrpenie. Ako si sa ku krasopisnému písaniu rukou dostala?

Toto je zábavná otázka, pretože i ja som sa dostala ku krasopisu cez škrabopis. Ešte v škole som bola vždy veľmi nešťastná, že sa môj rukopis nekontrolovateľne mení na jednej stránke zošita hneď niekoľkokrát, takže úpravu slohov som nikdy nemala úhľadnú. Keď som neskôr začala cielene tvoriť i pre iných ľudí, chcela som na ručne vyrábaných zápisníkoch zanechať i povzbudivý odkaz. Písmo som začala viac trénovať a študovať, pretože sa mi moje výtvory niekedy páčili a inokedy zdali nevhodné, no nechápala som, prečo to tak je. Postupom času som sa v technike i predvedení asi zlepšila, pretože som začala dostávať veľa otázok s prosbou o radu, ako začať s krasopisu. Vtedy som sa rozhodla, že sa chcem o svoje vedomosti podeliť a ľudí povzbudiť k tomu, aby si svoj rukopis obľúbili rovnako, ako sa to po dlhom čase podarilo i mne. Tak vznikol kaligrafický balíček pomôcok, nápad s kurzami a ďalšie výmysly, ktoré sú zatiaľ v procese. 

 

Aj ty sama sa ešte stále učíš? Kde hľadáš inšpiráciu?

Pravdaže! (Smiech.) Neverím na dokonalosť, podľa mňa sa dá stále zlepšovať a to je na tvorbe najväčšia zábava. Verím, že slová majú moc, preto svojimi písmenkami a tvorbou túžim ľudí aj povzbudzovať, dodať im nádej a radosť. Inšpirácia je podľa mňa všadeprítomná, najčastejšie ma „kopne“, keď vidím, ako ľudia vedia ľúbiť a žiť. Keď sa cítim slobodne, čo mi umožňuje moja viera v Boha a pomáha mi tiež čas strávený vonku, offline mimo monitora. Rada tiež sledujem a študujem prácu iných umelcov, dáva mi to zaujímavú perspektívu prístupu k tvorbe. 

 
 

Akú majú ľudia motiváciu? Čo ich vedie k tomu, aby začali s kaligrafiou?

Myslím, že je to pre každého iné. Niekto je prirodzene tvorivý, a je to preňho len ďalšia z kreatívnych schopností, ktoré chce získať. Iným sa páči sám krasopis, chcú si ho skúsiť a vyrábať si vlastné postery či pohľadnice. A potom prichádzajú i moji obľúbení – samozvaní škrabopisci, ktorí sa rozhodnú túto nálepku odložiť bokom a skúmať svoj rukopis a baviť sa jeho skrášľovaním len tak, pre radosť.

Ak niekoho láka krasopis, ako začať? Čo je k tomu potrebné?

Ceruzku a papier a trpezlivosť. Je to celkom jednoduché, stačí sa hrať s písmenkami, skúšať ich  rôzne tvary a veľkosti. Keď to chce potom človek posunúť ďalej, je super skúsiť novú pomôcku – môže to byť pero, brushpen, štetec, fixka, špicaté pierko… Ja vždy radím začať tým, čo ťa najviac láka – trpezlivý tréning pôjde ľahšie, keď ťa bude tešiť. Čo sa týka výberu pomôcok, je dôležité nájsť správnu kombináciu papiera, tušu a písacej pomôcky. Tie moje obľúbené a otestované som všetky vložila do svojich produktov, ale to je zasa iná kapitola.

 

V Kumšte predávame tvoj kaligrafický balíček a kaligrafický pracovný zošit. V čom sú iné? Čo všetko obsahujú? A môže s nimi začať písať aj úplný začiatočník či začiatočníčka?

Pomôcky v ellajohnes tvorím tak, aby boli schopné previesť začiatočníka od úplných základov k detailným ťahom a vlastnej tvorbe. Na úvod odporúčam začať balíčkom Moderná kaligrafia pre začiatočníkov. Ten vysvetlí teóriu – čo je písmo a rukopis, ako správne používať pomôcky, ako zvoliť farebnosť, materiály atď. Zároveň prakticky pomôže s prvými ťahmi a ich spájaním do písmen. Postupnosť je dôležitá, pretože ňou budujeme novú svalovú pamäť a cvičíme jemnú motoriku. 

Ak krasopisec už základy má a chce skúšať nové druhy abecied a zdobenia písma, odporúčam Pracovný zošit so špicatým pierkom – obsahuje desať štýlov a učí o jemných detailoch krasopisu a tvaroslovie písma – úplne prakticky.

 

Čomu sa okrem kaligrafie ešte venuješ? Dočítala som sa, že pracuješ aj ako grafička.

Áno, kaligrafiu rada vnášam do grafických výstupov, ako sú logá, svadobné oznámenia, postery a podobne. Myslím si, že dokážu pekne zdôrazniť osobnosť firmy či myšlienku daného produktu. Rukopis vie veľmi obohatiť a dopovedať obsah slov – o tom často hovoríme práve na kurzoch. Momentálne sa však namiesto grafiky viac sústredím na rozšírenie workshopov, produktov a ďalších výmyslov. 

 
 

Čo podľa teba kaligrafia človeku prináša? Prečo písanie a nie maľovanie, kreslenie?

Každému asi to jeho, no všeobecne vidím z kurzov účastníkov najčastejšie odchádzať oddýchnutých, s „prázdnou“ či upratanou hlavou a s veľkým úsmevom na tvári. Kaligrafia podľa mňa krásne spája kreativitu a technickú zručnosť, monotónnosť v cvičených ťahoch. Prvá pomôže s uvoľnením, hravosťou a slobodou v mysli, druhá naopak vyčistí a uprace hlavu tak, ako pri písaní kaligraf radí linky, vlnky a slučky na papieri. Verím, že umelecká tvorba akéhokoľvek rozmeru nám má v prvom rade robiť radosť – či už ju nájdeme v krasopise, maľbe alebo tancovaní doma v kuchyni. (Úsmev.)

ellajohnes je značkou, pod ktorou tvorí 26-ročná Frederika Fačkovcová. Krasopisu sa začala venovať počas štúdia na vysokej škole. Okrem kaligrafických pomôcok a kurzov, tvorí zápisníky, diáre, plagáty, pohľadnice či svadobné oznámenia, ktoré sú ozdobené kaligrafiou.

***


Vyšlo v čísle: 6 | Jar 2020 >


Všetky čísla: O Magazíne >


Previous
Previous

Mikuláš Hanzlík

Next
Next

Druhý život